NFT’nin gizli tarafı

Kendi non-fungible token’larımızı (NFT) piyasaya sürme planlarımızın açıklanmasından bu yana, birçoğunuz bunun neden oluşacağını ve nasıl kullanılacağını soruyorsunuz. Bu yazıda tüm soruları yanıtlamaya ve genel olarak NFT’nin daha derinlerine inmeye çalışıyoruz.

İnovasyon için bir Olimpiyat madalyası olsaydı, kripto endüstrisi kesinlikle altını eve götürürdü. En başından beri, dijital para birimleri muhtemelen oradaki en meraklı zihinleri cezbetmiştir. Şaşırtıcı değil, blok zincirinin alternatif kullanımıyla ilgili yaratıcı fikirlerin sayısı katlanarak artmaya devam ediyor.

Sektör ivme kazanmaya devam ediyor

NFT’ler olarak da bilinen non-fungible token’ler, kripto para birimi patlamasından çıkan en son icattı. Nispeten kısa bir süre içinde, yeni doğan sektör o kadar çok ilgi topladı ki, ülkeler bile potansiyelini incelemeye karar verdi. Daha kesin olmak gerekirse, kısa süre önce Birleşik Arap Emirlikleri’nin Emirates Post Group (EPG) aracılığıyla bölgenin ilk Non- Fungible Token destekli posta pullarını piyasaya süreceği biliniyordu.

Bu bağlamda, NFT evreninin piyasa değerinin şimdiden 7 milyar doları aşması sürpriz olmamalı. Dışarıdaki tüm kripto halkı için iyi haber şu ki, NFT’ler değiştirilemez olduğundan, menkul kıymetler değiller ve birçok ülkede menkul kıymet düzenlemelerine tabi değiller. Muhtemelen durum böyle olmasaydı, Adidas gibi şirketler meta-verse içinde Bored Ape Yacht Club (BAYC), GMoney ve PunksComic gibi projelerle bir işbirliğini açıkça ilan etmezdi.

Kaputun altında ne var?

Bunların hepsi çok ilginç ama NFT’ler ne işe yarıyor ve neden kurumsal yatırımcılar bile çılgınlığın bir parçası olmaya karar verdi? — diyebilirsiniz. İlk soruyu yanıtlayan Investopedia’ya göre, “Tahmin edilemeyen tokenler, blok zincirinde, onları birbirinden ayıran benzersiz tanımlama kodları ve meta verilere sahip kriptografik varlıklardır. Geleneksel kripto para birimlerinden farklı olarak, eşdeğerde alınıp satılamazlar veya takas edilemezler.” Basitçe söylemek gerekirse, NFT’ler bir blok zincirinde bulunan ve kopyalanamayan benzersiz kriptografik token’lardır.

Biraz tarih

Pek çok kişi bilmez ama NFT’ler ERC-721'den evrimleşmiştir. Ethtub’a göre, ERC-721, değiştirilemeyen token’ları standartlaştırmak için yazılmıştır. Geliştirici topluluğu, NFT’leri standartlaştırarak, NFT’leri kullanan yeni bir dijital içerik, oyun ve uygulama ekosistemi başlattı. ERC-721 sayesinde Decentraland, CryptoBeasties, Etheremon, CryptoKitties gibi projeler doğdu. NFT’lerin mutlaka Ethereum üzerine inşa edilmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir — geliştiriciler tercih ettikleri herhangi bir blok zincirini kullanabilir.

NFT’ler ne anlama geliyor?

Uzun lafın kısası, temelde dijital olan her şey bir NFT olabilir — çizimler, ekran görüntüleri, müzik, alan adları, uzaylılardan gelen bir e-posta, vb. Yine de, şu anda, NFT’nin en yaygın biçimi sanattır. Muhtemelen Twitter’da birkaç maymun görmüşsünüzdür. Bil bakalım ne oldu? Şimdi milyonlar değerindeler. Daha kesin olmak gerekirse, dijital sanatçı Beeple’ın görüntülerinden oluşan bir kolaj 69.3 milyon dolara satıldı. Jack Dorsey’in ilk tweet’i 2,9 milyon dolara, bir LeBron James smaç videosu 200.000 dolardan fazla satıldı ve on yıllık “Nyan Cat” GIF’i 600.000 dolara satıldı. Ve liste uzayıp gidiyor…

İkinci NFT kullanım durumu müziği içerir. Başka türlüsü olmadığı için yeni teknoloji onlarca şarkıcı ve müzisyenin ilgisini çekti. NFT’ler sayesinde müzisyenlerin paranın kabaca %100'ünü elinde tutabileceklerine inanılıyor, bu yüzden pek çok müzisyen bu yönteme yöneliyor.

Peki ya memler — “NFT’lenebilirler” mi? Bahse girerim öyle! Zaten bugün, NFT piyasasında meme satın alma ve işlem yapma imkanı var. Nyan Cat, Bad Luck Brian, Disaster Girl ve diğerleri gibi daha popüler memlerden bazıları listede 30.000 ila 770.000 dolar arasında değişiyor.

Son ama uzunca belirtirsek, gerçek dünya kullanım durumları da var. Örneğin, Nike, spor ayakkabıların benzersiz öğeler olduğunu doğrulamak için NFT’ler üzerinde bir patente sahiptir. Sonunda, bu teknoloji, fiziksel mülkiyetin sahipliğini garanti altına almak ve pahalı aracıları ortadan kaldırmak için kullanılacaktır.

Nimbus ufukları genişletiyor

Başka türlü mümkün olmadığı için ekibimiz yeni doğan piyasada bir fırsat gördü. Bununla birlikte, kripto topluluğuna, varlıkları otomatik olarak bir dizi farklı dApp’e dağıtan token’lar olan NFT’ler için alternatif bir kullanım durumu sunmak istiyoruz. Teknik olarak konuşursak, yine de bir NFT olacak.

İlk Nimbus NFT, LP havuzu, LP staking ve Lend dApp’leri ile çalışacak. Bu ürün, özellikle risk çeşitlendirmesinin ne olduğunu anlayan, ancak henüz yeterli deneyime sahip olmayan kripto piyasasında minimum deneyime sahip kullanıcılar için ilgi çekici olacaktır.

O nasıl çalışır?

Kullanıcı sadece 1 tıklama ile likidite sağlayıcısı olur, LP Stake’e para koyar ve akıllı sözleşmeye gömülü algoritmayı kullanarak borç veren olur. Sonuç olarak amacımız, her bir DeFi ürünü için doğru stratejiyi seçerek zaman kaybetmekten yorulanlara basit bir çözüm sunmaktır. Bunun da ötesinde, gaz ücretlerinden tasarruf edebileceksiniz: hep ve tam anlamıyla.

--

--

--

DAO-governed platform that offers 16 earning strategies for users boosted by multiple layers of risk-management. https://link.nimbusplatform.io/medium

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Nimbus Platform

Nimbus Platform

DAO-governed platform that offers 16 earning strategies for users boosted by multiple layers of risk-management. https://link.nimbusplatform.io/medium

More from Medium

Black Friday 2021 Recap

SkillGaming Joins Forces with Zaddy Inu for the Next Play-to-Earn Crypto

AMA RECAP : CRYPTO SQUADX x METAGAMING GUILD Venue : Crypto SquadX Date : 28 NOV 2021 Time : 12:30…

What is Axelar Network? How should web3 look like? And why we are bullish on Axelar?